2012. decemberi ülésén tűzte ki célul az EGTC közgyűlése, hogy létrehozza az Ister-Granum Helyi Termék Hálózatot. Még az előző Európai Uniós programozási időszak utolsó éveiben, különböző kiírásokra hat projektelképzelést adtunk be, amelyek közül öt kapott támogatást a bírálók részéről.
„Gazdálkodj okosan – társasjáték felnőtteknek”
2013. augusztusában az MNVH támogatásával tanulmányúton vehettek részt a régió meghívott szereplői (HACS-ok képviselői, termelők, polgármesterek, régiófejlesztési szakemberek, vásárlói közösség tagjai). Önfenntartó falut, szövetkezeti rendszerben működő gyümölcsfeldolgozót, családi gazdálkodókat segítő szervezetet, önellátó gazdaságokat, jópéldákat látogattunk meg:
Helyi finomságok tárháza – termelőtől a konyháig
Második projektünk keretében egy kiadvány került megjelentetésre, amelyben ízelítőt adunk a régió helyi termékeiből, bemutatásra kerülnek a legaktívabb termelők, de a termékekre épülő térségi receptek is bele kerültek a színes közel 100 oldalas füzetbe.
Borok az Ister-Granum térségében
Az első, nagy sikerű, Helyi finomságok tárháza – termelőtől a konyháig című kiadványunkkal ízelítőt adtunk az Ister-Granum régió földrajzi és gazdasági egységének gazdag termékkínálatából. Az alapélelmiszerekre koncentráltunk, termelőkkel, beszerzési helyekkel és helyi alapanyagokból készíthető receptekkel. Folytatásként a borászatot állítottuk középpontba, hiszen ennek térségünkben nagy hagyománya van és ez egyben ezernyi lehetőséget rejt a turisztikai, a gasztronómiai, valamint a kulturális kalandozások birodalmában.
Az Ister-Granum térség szőlészeti és borászati szempontból két területre tagozódik. A neszmélyi borvidékhez tartozó települések: Bajót, Süttő, Lábatlan, Nyergesújfalu, Mogyorósbánya, Tát, Tokod, Kesztölc, Esztergom települések. A másik terület a felvidékhez tartozó: Párkány, Béla, Muzsla, Kürt, Nagyölved, Garamkövesd, Kéménd, Kőhídgyarmat, Für települések.
Célunk az volt, hogy minél szélesebb körben megismerhetővé és elérhetővé váljanak a térség lankáin megtermelt borok, a gazdag termőhelyi adottságoknak köszönhetően sokféleségük széles fajta és íz választékot biztosítva a térség lakóinak és az ideérkező turistáknak. A kiadvány közvetett célja a kulturált borfogyasztás és borgasztronómia népszerűsítése helyben termelt termékekkel.
Borok az Ister-Granum térségében
You Are What You Eat
Visegrádi Alapnál támogatást elnyert projektünk keretében lengyel, cseh, szlovák társszervezetek bevonásával két kétnapos konferencia került megszervezésre (Zsolnán, illetve Esztergomban). A zsolnai konferencia a helyi termék marketingjével, az esztergomi pedig a négy országban lévő jogi háttér bemutatásával, a jogi akadályok átlépésének lehetőségeivel foglalkozott (hogyan árulhat pl. egy magyar termelő Szlovákiában).
Helyi termék védjegy határok nélkül
Legnagyobb projektünk az MVH határon átnyúló Leader kiírására lett beadva, amelybe bevontuk az EGTC területén lévő három HACS-ot. Célja az Ister-Granum Helyi Termék Védjegy kialakítása, a védjegy program marketingjének megtervezése. A régió összes termelőjét magába foglaló adatbázis létrehozása mellett két kulturális, családbarát, a vevőket megszólító rendezvény, két termelőket jogi marketing szempontból oktató képzés, két az önkormányzatokat bevonó workshop került megrendezésre. E mellett kiadványt is megjelentettünk.
A kiadvány erről a linkről tölthető le
Jövőbeli tervek
A 2014-2020-as időszakban, határon átnyúló program pályázati forrásából tervezzük megvalósítani a védjegy piacra juttatását, bevezetését, és további tevékenységekkel rövidíteni a termelők, vásárlók közti utat, szemléletet formálva, újabb termelőket piacra juttatva.